„Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Gminne Dożynki 2009 - Pożegnanie Lata

6 września 2009 roku odbyły się Gminne Dożynki i Pożegnanie Lata. Święto plonów tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w Kościele p. w. Wszystkich Świętych pod przewodnictwem księdza proboszcza Tadeusza Majchera oraz emerytowanego proboszcza ze Sromowiec Niżnych księdza prałata Czesława Jakubczyka, po której korowód dożynkowy przemaszerował ulicą Św. Anny na boisko sportowe w Kacwinie.
 

Nad całością imprezy czuwali pracownicy Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.

Swój udział w organizacji Święta Plonów miały także nasze sołectwa, których przedstawiciele przygotowali wieńce dożynkowe oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Niedzicy przygotowało regionalne potrawy, które każdy mógł spróbować przechadzając się między suto zastawionymi stołami.

Podczas części oficjalnej Starostowie Dożynek przekazali chleb z tegorocznych plonów zbóż oraz sól na ręce Wójta Gminy Łapsze Niżne – Pawła Dziubana. Po przemówieniu wygłoszonym przez Wójta Gminy oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Krystynę Milaniak, głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy – Julian Kowalczyk przedstawiając informacje o działalności Lokalnej Grupy Działania oraz o aktualnym realizowanym projekcie, którego budżet wynosi prawie 6, 5 mln zł na cały okres programowania a także o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich i wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju. Zachęcił także mieszkańców gminy do wzięcia udziału i składania wniosków o dofinansowanie na lokalne pomysły. Poinformował, że w punkcie informacyjnym pracownicy biura udzielą więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy oraz o działaniach, jakie będą realizowane w ramach umowy ramowej o wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju podpisanej z Zarządem Województwa Małopolskiego.

Następnie spiscy konferansjerzy zaprosili na scenę sześć grup wieńcowych z miejscowości: Niedzica, Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Łapszanka, Trybsz oraz Kacwin, aby zaprezentowali swoje wierne tradycji wiejskiej ręcznie wykonane wieńce dożynkowe.

Komisja przyznała następujące wyróżnienia:

1. I miejsce dla Zespołu regionalnego „Czardasz” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.

2. II miejsce dla Sołectwa z Trybsza

3. III miejsce dla Sołectwa z Łapsz Wyżnych

W programie imprezy wystąpili także:

- młodzieżowa orkiestra dęta,

- młode kacwinianki – prezentując humorystyczno – taneczną scenkę,

- zespół regionalny „Czardasz”, – który zaprezentował spiskie zwyczaje i taniec.

- Dożynki zakończył koncert grupy Górzanie z Murzasichla.

 

Podczas Gminnych Dożynek i Pożegnania Lata ogłoszono wyniki konkursu „Najbardziej zadbane obejście gospodarcze”, którego celem jest poprawa estetycznego wyglądu obejść i całej Gminy. Czas trwania konkursu: maj – wrzesień 2009r.